|
INFO VINGÅRDE:
Du finder her en oversigt over de vingårde som vi samarbejder med. Klik på menuen til venstre og tag på oplevelse hos de enkelte vingårde, og se de vine vi lagerfører derfra.
Det hele startede med vine fra Barone Pizzini i Franciacorta og Pasini Produttori i Brescia. Det er 25 år siden vi startede import herfra - og forhandler stadig disse vingårdes produkter, der som alt andet har undergået store forandringer gennem tiden.
I løbet af årene blev antallet af leverandører udvidet betydeligt, men er igen nedbragt til de leverandører der er anført i menuen.
Senest har vi for få år siden startet samarbejde med vingården Pratello, der laver fremragende vine baseret på økologisk produktion. Vi kan således levere økologisk vin fra 5 forskellige estates. Vi finder økologisk produktion særdeles interessant - det viser hvad "moder jord" kan levere fra det gågældende sted uden brug af kunstige hjælpemidler - Vi forhandler dog ikke økologisk vin fordi den er økologisk, men fordi vi finder at de vingårde der helt efterleverer økologien, samtidig leverer en fremragende kvalitet - og så skal man jo huske på, at vinen har mange tusinde år på historiebogen - det har kunstgødning og sprøjtemidler ikke - så vi er blot gået tilbage til de gamle naturlige dyrkningsformer igen.
Vinbonden Mamete Prevostini der dyrker Nebbiolo druer i det nordlige bjerglandskab har gennem en årrække opnået 3 røde glas i Gambero Rosso for hans Sforzato rødvin - en kvalitetsbedømmelse af de helt store og bemærkelsesværdigt gentager han dette år efter år. Klik på de enkelte vingårde for yderligere info.
|